Otwórz serce
Rozeznanie powołania

Rozeznanie powołania

Aby rozeznać własne powołanie, należy wpierw uznać, że jest ono wezwaniem przyjaciela: Jezusa.
A kiedy sprawia się prezent przyjaciołom, podarowuje się im to, co najlepsze.

papież franciszek

czy to głos powołania?

O powołaniu możesz przeczytać w wielu książkach, możesz szukać definicji i próbować przykładać je do swojego życie, by ocenić jak bardzo pasują do tego, co przeżywasz. Zarówno w książkach jak i broszurach, poradnikach znajdują się bardzo dobre i mądre teorie. Jednak mają one charakterystykę ogólnego ujęcia tematu. A sprawa powołania to przestrzeń bardzo osobista. To rzeczywistość, która wydarza się w konkretnej osobie w relacji do konkretnej Osoby – do Boga.

Co może pomóc w osobistym rozeznaniu? – obecność kogoś, kto spojrzy wraz z Tobą na Twoje życie, na Twoje doświadczenia okiem życzliwego towarzysza na drodze życia, na drodze wiary. Kto pomoże Ci ponazywać to, co czujesz, co przeżywasz.
Najlepiej, by była to osoba, która sama doświadczyła procesu rozeznawania swoje powołania, potrafiła się w nim odnaleźć, pokochać je i nim żyć.

Każde powołanie Boga jest inicjatywą Jego miłości. Zawsze On podejmuje inicjatywę.
On ciebie wzywa. Bóg powołuje do życia, powołuje do wiary, powołuje do szczególnego stanu życia:
«Ja chcę ciebie tutaj».
Pierwszym Bożym powołaniem jest powołanie do życia, przez które tworzy nas jako osoby.

papież Franciszek

jakie są Twoje pragnienia?

Co sprawia, że czujesz wewnętrzny pokój, co daje Ci radość? Jakie nosisz w sobie bogactwo darów, talentów i jak je rozwijasz w sobie?
To bardzo ważne pytania o Twoją współpracę z łaską podarowaną Ci przez Boga. Łaską, w którą Cię wyposażył i powierzył Twojemu zarządzaniu. Twoje pragnienia, marzenia, tęsknoty to wołanie pragnienia jakie umieścił w Tobie Bóg.
Może myślisz, że chodzi tylko o talenty „nadzwyczajne”. Nie… talentem jest to, że przejmuje Cię do głębi los innych ludzi. Talentem jest to, że zatrzymujesz się i podarowujesz swój czas temu, kto potrzebuje byś z nim choćby tylko posiedział i go wysłuchał. Talentem jest to, że potrafisz zrezygnować z jakiego dobra na rzecz dobra większego.

Bóg powołuje nas do wiary i do bycia częścią Jego rodziny, jako dzieci Boże.
Wreszcie, Bóg powołuje nas do szczególnego stanu życia: do daru z siebie na drodze małżeństwa, na drodze kapłaństwa lub na drodze życia konsekrowanego

papież Franciszek

a jeśli pragniesz żyć w Sercu Kościoła…

…ślubując: czystość, ubóstwo i posłuszeństwo, realizując charyzmat św. Brata Alberta poprzez modlitwę oraz towarzyszenie, służenie i odnajdywanie najmniejszych, z którymi utożsamił się Jezus… skontaktuj się z nami. Zadzwoń, napisz, przyjedź, zobacz.

skontaktuj się z nami

[rozpoznawanie własnego powołania] to zadanie, które wymaga przestrzeni samotności i ciszy,
ponieważ jest to bardzo osobista decyzja, której nikt inny nie może za nas podjąć:
Chociaż Pan przemawia do nas na bardzo różne sposoby, podczas naszej pracy, poprzez innych ludzi i w każdej chwili, nie można pominąć milczenia dłuższej modlitwy, potrzebnej, aby lepiej postrzegać ten język, by zinterpretować rzeczywiste znaczenie natchnień,
które naszym zdaniem otrzymaliśmy, aby uspokoić lęki i scalić całe nasze życie w Bożym świetle

papież franciszek

chcę wstąpić… jak to wygląda po kolei?

Wstąpienie do Zgromadzenia poprzedza wstępne rozeznanie, czy pragnienie które rodzi się w Twoim sercu jest rzeczywiście odpowiedzią na głos Boży. Od czego zacząć? Najpierw trzeba nawiązać ze sobą kontakt! 

Pierwszy kontakt może odbyć się na organizowanych rekolekcjach, dniach skupienia. Może też być kontaktem telefonicznym, albo indywidualnym umówionym uprzednio spotkaniem. Możemy się wtedy lepiej poznać, wzajemnie zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi. Wspólnie modlić, zanurzać w Słowie Bożym, przyglądać pracy Sióstr i włączyć się w nią. Jeśli ten czas przeżyty na osobistej i wspólnej modlitwie, rozmowach, poznawaniu swoich pragnień i dążeń staje się wyraźniejszym poczuciem: „tak! życie zakonne, życie w albertyńskim charyzmacie to moja droga” to czas na rekolekcje rozeznania powołania.

Ścisłe rozeznawanie powołania to kilkudniowe rekolekcje dla tych młodych kobiet, które uznały, że ich ścieżka życia jest związana z życiem zakonnym, poznały już Siostry Albertynki i czują, że nasz styl życia, charyzmat to droga, którą chcą iść razem z nami. Jeśli rozeznająca podczas indywidualnych rekolekcji podejmie decyzję o wstąpieniu do Zgromadzenia, a Siostra towarzysząca w rozeznaniu nie widzi poważnych przeszkód do jego realizacji, to czas na kilka formalności: należy jeszcze wykonać badania psychologiczne, napisać życiorys i złożyć prośbę o przyjęcie.

Termin tygodniowego rozeznawania powołania ustala się indywidualnie z referentką powołaniową i może to być dowolna pora roku.

Tematowi rozeznawania drogi życia poświęcone są coroczne rekolekcje w pustelni na Kalatówkach w Zakopanem.