Rozeznanie powołania

Jeśli pragniesz żyć w sercu Kościoła realizując charyzmat św. Brata Alberta, skontaktuj się z nami. Zadzwoń, napisz, przyjedź, zobacz.

Kontakt

Wstąpienie do Zgromadzenia poprzedza wstępne rozeznanie, czy pragnienie kandydatki jest rzeczywiście odpowiedzią na głos Boży. Kandydatka przez kilka dni uczestniczy w życiu wspólnoty zakonnej oraz podejmuje refleksję nad swoim życiem w kontekście powołania albertyńskiego (modlitwa, rozmowa z siostrą prowadzącą rozeznawanie powołania). Na rozeznawanie zapraszamy dziewczyny, które odkryły, że ich droga jest związana z życiem zakonnym i miały wcześniej kontakt z albertynkami. Po przejściu tego etapu, jeśli kandydatka podejmuje decyzję o wstąpieniu do zgromadzenia a siostra prowadząca rozeznanie nie widzi poważnych przeszkód do jej realizacji, należy wykonać badania psychologiczne. Odbycie tygodnia rozeznawania, życiorys oraz opinia psychologa ("nie ma psychologicznych przeszkód do podjęcia życia zakonnego") są podstawą do proszenia o przyjęcie. Termin wstąpienia ustala się najczęściej na sierpień - wrzesień. Termin tygodniowego rozeznawania powołania ustala się indywidualnie z referentką powołaniową i może to być dowolna pora roku.

W procesie osobistego rozeznawania może pomóc uczestnictwo w różnych formach spotkań. Dziewczyny zainteresowane życiem zakonnym zapraszamy na weekendy w klasztorze oraz sylwester w klasztorze. Tematowi rozeznawania drogi życia poświęcone są też coroczne rekolekcje w pustelni na Kalatówkach w Zakopanem. Możesz o nich przeczytać tutaj.

Poniżej publikujemy trochę myśli związanych z rozeznawaniem drogi życia.

 

Jak Ksifgh.jpgądz Biskup rozeznawał swoje powołanie i w jakich okolicznościach?

Stopniowo. W okolicznościach, które nazywają się: seminarium duchowne. Mam przekonanie, że ono jest po to, żeby pomóc człowiekowi rozeznać powołanie. Oczywiście, przychodziłem do seminarium już z jakichś powodów. Działałem w Ruchu Światło-Życie, byłem animatorem, żyłem więc w Kościele z doświadczeniem takiej odpowiedzialności, jaka jest właściwa dla młodego człowieka.


siostra1.JPG
© Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim (ZSAPU)
wykonanie:strony www Słupskstrony internetowe słupsk